Historie Colours of Sepsis - 22. ročník

logo-transparent-cut

Colours of Sepsis 2020

Poslední lednový týden patřil již podvaadvacáté kongresu Colours of Sepsis. Z akce původně malé svým rozsahem se v průběhu let stalo nejvýznamnější setkání intenzivistů, anesteziologů a středního zdravotnického personálu našeho oboru. Důvody jsou dle mého názoru dva. Zaprvé osobnost Romana Kuly. Nevím, jak to ten chlap dělá, ale vždy se mu podaří skvěle sestavit odborný program, který každý rok graduje a je lepší a lepší. Pro každý ročník se mu podaří sehnat světové spíkry - Vincent, Singer, Teboul, Annane a mnozí další, ať vzpomenu jen poslední tři ročníky. Pokud je mi známo, tak mu nikdo z pozvaných řečníků neodmítl účast. A to o něčem svědčí.

Druhý důvod je termín. Z původně šíleného nápadu - kdo by jezdil v lednu a do Ostravy (?) - se vyklubal nápad geniální. Je to první velké setkání v novém roce, lidé mají volno, firmy budgety a na dovolené se taky moc nejezdí. I když s nynějším dopravním spojením se cesta do Ostravy nedá s dřívějším dobrodružstvím a nejistotou, zda do Ostravy autem nakonec dojedu, vůbec srovnávat. Nemalou měrou se o dobrou organizaci starají i manželé Salomonovi. I mnohem větší agentury by si z nich mohly vzít příklad.

Je to zároveň zřejmě jediný kongres, který má tři společenské večery a ty opravdu stojí za to. Chválit Colours of Sepsis nemá cenu, každý, kdo se ho zúčastní, to vidí. Obsahově i organizačně je plně srovnatelný s obdobnými kongresy ESICM, ISICEM, DIVI a dalších společností. Na rozdíl od nich navíc nabízí takřka ihned (!) po jeho skončení přednášky nejen v pdf formátu, ale i v podobě videa na internetu. To je naprosto skvělá věc, protože fyzicky se všechny zajímavé přednášky prostě nedají stihnout. I když hotel Clarion vyhovuje, mám pocit, že už trošku praská ve švech. Je otázka, zda-li by se v Ostravě našlo nějaké větší místo konání? Zájem ze strany posluchačů by jistě byl.

Romane, drž se Colours, to Ti jde, v tom jsi vážně skvělý. Další úspěšné ročníky přeji Tobě i nám.

MUDr. Broněk Stibor, Baden bei Wien, Austria

Colours of Sepsis 2020

Milí organizátori, milý Roman. Je mi veľkou cťou, že ako už veľakrát doteraz som aj tento rok mohol byť aktívnou súčasťou tohoto nádherného podujatia. Je pozoruhodné, že  "sepsa" dokáže byť stále lepšia a lepšia. Keď si spätne premietam jednotlivé časti mozaiky kongresu, napadá ma jediné: impozantné !!! A už sa samozrejme teším na budúci rok !!!

MUDr. Ivo Topoľský, Ph.D., Bratislava