Historie Colours of Sepsis - 22. ročník

logo-transparent-cut

Colours of Sepsis 2023

Colours of Sepsis-vynikajúce podujatie,s vynikajúcou úrovňou.

Niet pochýb že aj 25.jubilejný ročník bol jedinečný.Z môjho pohľadu nemal chybu,všetko zapadalo tak ,ako malo.Fungoval ako dobre namazaný stroj. Moje oko nepostrehlo žiadne odchylky, vrátane odbornej,organizačnej a spoločenskej úrovne.Zorganizovať podujatie pre 2000 ľudí si zaslúži veľkú poklonu.Rozdelenie prednášok na niekoľko typov ,či ucelených častí s jednou tematikou,ale s viacerými odborníkmi iných medicínskych odborov si našlo trvalé miesto v programe a teší sa stále väčšej obľube medzi prednášajúcimi,ale aj poslucháčmi.O čom svedčia aj preplnené sály.Páčia sa mi aj panelové diskusie,ktoré riešia aktuálne problémy.Podľa mojho názoru by potrebovali väčší časový úsek,aj keď si myslím,že nikdy ho nebude dosť.Vždy sa teším na diskusie a to nielen v prednáškovej miesnosti,ale aj mimo nej.Sú pre mňa ako životodárna tekutina do ďalšej práce.Po náročnom dni vždy dobre padne posedenie so starými priateľmi pri pohári vína,alebo piva na spoločenských večeroch.Milý Roman,želám Tebe a Tvojmu tímu veľa zdravia,pracovného elánu a množstvo nových nápadov aby si mohol naďalej organizovať toto podujatie,ktoré sa vyrovná vo všetkých smeroch európskym kongresom.Som rád,že sa môžem aktívne každý rok zúčastniť na Colours of Sepsis.Už teraz som zvedavý,čo nové pribudne do portfólia na budúci rok.Tak ešte raz Roman , želám Ti do ďalších 25 rokov veľa pracovnej pohody,nápadov a viac ako 2000 účastníkov.

V Nových Zámkoch, február 2023

MUDr. Štefan Krbila, Ph.D.

 

Colours of Sepsis 2023

Tak zase se to stalo! Zase přišel sníh a zima kombinovaná ve městech spíš se šedí a prachem, a zase se všichni taxikáři v Ostravě divili, proč se tam v TOMHLE čase sjelo tolik lidí – doktorů na nějakou akci. Už několik let se mne při odjezdu ze Svinova ke Clarionu ti pánové v taxíku ptávají, proč se z Plzně táhnu do Ostravy a hlavně: „Proč teď?“ A já jim vždycky říkám to samé: „Protože mi to za to stojí!“ Stojí mi za to přejet v době, kdy bych raději s dětmi brázdil na Šumavě běžeckou stopu, na druhou stranu republiky. Protože vím, že tam uvidím celou řadu tváří, které jsem rok neviděl, a že si toho po covidu vážím čím dál víc. Že se tam, vzdor tomu, že stále čtu a sleduji aktuality na mezinárodních fórech, dozvím vždy něco nového. A pak vždycky dodám, že jsem se sem rozhodně nevydal z největší vzdálenosti, že je očekávána celá řada zahraničních hostí, kteří sem přijedou třeba kvůli jedné přednášce z Francie, Belgie nebo jako letos díky tomu, že Roman Kula umožnil konání dopoledne věnovaného SepsEast, z většiny zemí střední a východní Evropy.  Samozřejmě tohle všechno si říkám spíš pro sebe, ale když jsem se nyní podíval na každoroční statistiky a zjistil, že letos bylo se mnou v Ostravě dalších 2085 účastníků a z toho 349 jich bylo zahraničních, chvilku jsem jen obdivně nevěřil svým očím a kroutil hlavou … jako ti taxikáři.

A co bylo na letošní „Sepsi“ to zajímavé? Všechno asi nevím, mohu se vždy orientovat hlavně podle vlastního programu, i když se snažím něco dohnat z dostupných záznamů. Hezky organizované byly bloky mladých anesteziologů a intenzivistů – slyšet jejich návodné přednášky „jak interpretovat křivky kapnografie, ventilátoru nebo EEG“ před lety, kdy jsem sám začínal, měl bych to určitě o něco snazší. Excelentní jako vždy byly i bloky zahraničních řečníků – letos díky participaci s iniciativou SepsEast bylo bloků v angličtině o něco více a přitáhli poměrně dobré auditorium. Navíc bylo pěkné sledovat, jaká se po jejich přednáškách rozproudila diskuze. Pokud se Vám podaří podívat se zpětně na některé přednášky ze záznamu, doporučil bych třeba prof.Malbraina a jeho Tekutinový stewardship nebo rozbor Kam kráčí ARDS prof.Bellaniho – oba měli vystoupení v bloku SepsEast v úterý dopoledne. Skvěle připravené návodné přednášky měli i zástupci akutní kardiologie nebo „ostřílení hoši“ v bloku ČSIM. Rád navštěvuji i diskuze s experty, ale letos jsem jich bohužel moc nestihl. O společenském vyžití se myslím nemá cenu zmiňovat. Jistě není důvodem, proč, když v pátek Ostravu opouštím, si vždy kupuji místenku do „tichého oddílu“ a doufám, že mne nikdo nebude až domů budit...

 

Romane, bylo to skvělé, tak snad zase za rok…

V Plzni, únor 2023

Prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.

Colours of Sepsis 2023

Colours of Sepsis has become one of the largest conferences in Central-Eastern Europe and I am honoured to be part of it for about 10 years. The scientific content is of very high quality and the number of invited international speakers has also increased over the years, possibly reaching its peak this year. This is partly due to the close collaboration with the Central-Eastern European Sepsis Forum, the SepsEast initiative. I really hope we can get countries in the region closer to each other and tackle problems we share in this part of Europe more efficiently. Colours of Sepsis could play a pivotal role in this. On another note, the inclusion of junior doctors with a dedicated day before the main program gives an another important mission to the one initiated by Roman Kula decades ago. Letting the next generation get to know each other on a regular basis and exchange their views on their practice and knowledge and also learn the experience  from current opinion leaders gives an important chance to all of us to improve patient care but also to improve our working principals and our feeling of well being in our workplace in the future. And last but not the least, I would like to give my credits to the organisers, Petr Solomon's team, for the professional arrangements, faultless running of the program - both scientific and social -, and the hospitality. I wish all of you good health, courage and inspiration to take this initiative forward for long-long years to come.

 

In Budapest, February 2023

Prof. Dr. Zsolt Molnár, MD, PhD, DEAA