Aktuality v dětské intenzivní péči

logo-transparent-cut

Vážení přátelé Colours of sepsis, přátelé dětské intenzivní a urgentní medicíny, dětské anestezie, vážené kolegyně, milí kolegové,

chtěli bychom vás všechny pozdravit v této náročné době a také vás chceme ujisit, že i přes ne příliš optimistický epidemiologický vývoj stále pokračujeme v přípravách programu a organizace na 24. ročníku Colours of sepsis, který jak doufáme, proběhne  25. – 29. 4. 2022 v Ostravě. Jeho součástí by mělo být tradičně již XIX.sympozium „Aktuality v dětské intenzivní péči“, které, jak doufáme, se uskuteční ve dnech  26. 4. – 27. 4. 2022 v rámci „Colours of sepsis“ v Hotelu Clarion v Ostravě. Naším přáním je, abychom se setkali osobně. Zároveň však těm  z Vás, kteří do Ostravy nebudou moci přijet vůbec nebo jen na krátký čas, budeme chtít umožnit, aby měli přístup k veškerému odbornému obsahu akce. Pokud tedy nebudete přímo na místě nebo budete chtít zhlédnout něco, co jste v reálném čase konání nestihli, bude Vám k dispozici online archiv na www.coloursofsepsis.cz.

V případě, že by hygienická nařízení pro konání akcí v čase Colours of Sepsis 2022 omezovala počet účastníků na akci, přizpůsobíme se. Pokud by hygienická nařízení zcela znemožnila osobní účast na Colours of Sepsis 2022, je připraven online režim.

 

A teď už něco z programu dětské části. Chtěli bychom pozvat jak pediatry, neonatology, tak i anesteziology, no prostě všechny, které zajímá dětská intenzivní a resuscitační péče.

Hned na úvod jsme pro vás připravili výběr z aktualizovaných doporučení pro dětskou neodkladnou resuscitaci. Chceme také dětským intenzivistům, ale i všem zájemcům připomenout možnosti využití ultrazvuku v dětské intenzivní péči se zaměřením na některé konkretní diagnozy a léčbu.

V další části uslyšíme první zkušenosti s využitím tzv. elektrické indukční tomografie u dětí. Jiný blok bude věnován novinkám v analgosedaci u dětí, budeme se také věnovat koagulacím a využití viskoelastických metod v dětské intenzivní péči i v dětské anestezii. Možná se nám podaří zajistit i zajímavé prezentace s dětské kardiologie cílené na obtížně zvládnutelné dysrytmie u dětí.

V našem programu bychom se chtěli také vrátit k doporučením pro menežment těžké sepse a multiorgánového selhání u dětí, protože si myslíme, že je v tomto doporučení mnoho novinek, jak v klinice, tak i v léčbě, na které bude také zaměřena interaktivní panelová diskuze.

Stručně se rovněž ohlédneme za postcovidovým syndromem u dětí (PIMS-TS/MIS-C) jak v zajímavé kazuistice, tak i v obecném přehledu v ČR. Jeden blok bude věnován již tradičně novinkám z dětské anestezie. Velká část druhého dne se bude věnovat problematice spojené s dětskou paliativní péči, léčbou u dětí se závažnou a život ohrožující diagnozou a také ne vždy snadnému rozhodování v péči v závěru života u dětí.

Doufáme, že se vám program bude líbit a že si v této velmi pestré paletě témat každý najde to své, snad v prezenční nebo v online formě. Vzhledem k epidemiologické situaci a s ohledem k dalším okolnostem letos nepočítáme s Posterovou sekcí.

 

Další podrobnosti a detaily budou uvedeny v předběžném programu v průběhu listopadu 2021, sledujte web www.coloursofsepsis.cz.

Těšíme se na to, že se opět po delší době uvidíme osobně, a že pro nás bude opět toto setkání inspirací ke změně stereotypů, příležitostí k nabytí nových vědomostí, a také ke sdílení zkušeností a možností k vytvoření nových osobních kontaktů.

 

Jménem organizačního výboru sympozia XIX. Aktuality v dětské intenzivní péči se těšíme na vaši účast a příští rok na shledanou v Ostravě.

Za organizační výbor

MUDr. Tomáš Zaoral, Ph.D.

tomas.zaoral (zavináč) fno.cz

COS_2022_ADIP